Шість українських фільмів поборються за «Оскар». Про що вони?

Автор:
Олена Мельник
Дата:

facebook.com

Претендента на премію «Оскар» від України у категорії «Кращий фільм іноземною мовою» обиратимуть з шести вітчизняних фільмів. Про це повідомляє Український оскарівський комітет на сторінці в Facebook.

Тож цього року в національному відборі візьмуть участь наступні стрічки:

1. «Брама» режисера Володимира Тихого

Фільм розповідає про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній баба Прися, що товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось у війну зарізала дванадцятьох есесівців. З нею живуть онук Вовчик і хвороблива донька Слава, яку свого часу покинув чоловік. Раптово їх розмірене життя закінчується – баба Прися отримує містичне попередження про катастрофу, що має статися найближчим часом.

facebook.com

2. «Вулкан» режисера Романа Бондарчука

Лукас переживає кризу середнього віку. Він працює перекладачем в київському офісі ОБСЄ і в складі моніторингової місії вирушає на кордон з Кримом. Після декількох дивних збігів обставин Лукас залишається в маленькому містечку на півдні України. Не знаючи, куди йти, він опиняється в хаті місцевого дивака на імʼя Вова. Слідуючи за Вовою, Лукас повільно занурюється в життя української провінції, у світ, який виходить за рамки його уявлень, де речі виглядають повністю відірваними від будь-якої логіки чи структури. У цих дивних місцях, де люди знаходять щастя у найпростіших, часто ілюзорних речах, де переплелися минуле, сучасне і майбутнє, де кожен день може стати останнім, Лукас отримує шанс почати життя спочатку.

facebook.com

3. «Донбас» режисера Сергія Лозниці

Сценарій фільму заснований на документальних матеріалах та розповідає про події, що відбувалися на сході України. У центрі уваги — люди, вимушені пристосовуватися до життя в умовах, коли розпадаються інститути влади, сімейні та професійні звʼязки, коли речі перестають називатися своїми іменами. Де грань між фактом та вимислом? Чи можливо зберегти здоровий глузд і людську гідність у таких умовах?

facebook.com

4. «Кіборги» режисера Ахтема Сеітаблаєва

Історія одного бойового чергування протягом кількох тижнів у вересні 2014-го. Добровольча група військових приїздить вперше до Донецького аеропорту, який вже понад чотири місяці утримується українцями в умовах постійної війни. Старий і новий термінали з усіх боків оточені проросійськими бойовиками. Три основних типи військових знаходяться в аеропорті. Між ними сформувався певний трикутник стосунків: добровольці, військові служби України, мобілізовані. Найбільше проблем з мобілізованими. І військові, і добровольці говорять про них переважно роздратовано і зверхньо. Своєрідні стосунки між професійними військовими і добровольцями. Але вони в міцній зв’язці, залежні один від одного.

facebook.com

5. «Коли падають дерева» режисера Марисі Нікітюк

В глухій українській провінції розгортається історія 5-літньої бунтівної Вітки, її двоюрідної сестри-підлітка Лариси та її коханого – молодого бандита Шрама. Після смерті батька перед Ларисою гостро постає питання подальшого її майбутнього.

Лариса хоче творити свою долю власними руками, та за любов до бандита Шрама її осуджує все селище. Бабуся, яка свого часу пожертвувала коханням до «інакшого», юного цигана, на користь традиційним цінностям, переживає лише за те, що люди скажуть. Мати Лариси надто слабка психологічно, щоб підтримати дочку. Лариса та Шрам планують втекти разом подалі від бандитів, розрухи та родичів. Але чибудуть вони готові заплатити повну ціну свободи?

facebook.com

6. «Міф» режисерів Леоніда Кантера та Івана Яснія

«Міф» — це фільм-дума. Документальна історія життя Василя Сліпака — оперного співака зі світовим ім’ям та унікальним голосом. Ще юнаком він поїхав зі Львова співати в Канаду та США, виступав у Карнегі-холі. Вигравши міжнародний конкурс у Франції, став солістом Паризької опери.

У Василя був рідкісний голос — контратенор. Таких голосів у світі небагато. Але ще рідше трапляється поєднання контратенора і бас-баритона, якими природа наділила Василя Сліпака. Однією з найулюбленіших композицій була арія Мефістофеля. Саме від імені цього персонажа згодом Василь обрав собі псевдо — Міф.

Василь прожив у Франції 19 років і мав там все, що ми звикли називати «щастям»: ім’я, гарну роботу, вірних друзів і кохання. Але Василь вирішив залишити сцену та багатообіцяючу кар’єру в Європі й стати до лав добровольців, коли в його рідну Україну прийшла війна. Під час виконання бойової задачі Василь «Міф» Сліпак героїчно загинув від кулі снайпера.

Що важливіше: кохання до дівчини чи до Батьківщини? Чи варто митцям брати до рук зброю, чи боротись в інший спосіб? Чому друзі та рідні не відмовили Василя йти на фронт? Україна понад усе чи не все? Відповіді на ці та інші питання — у фільмі «Міф».

facebook.com

Церемонія вручення кінопремії «Оскар» відбудеться 24 лютого 2019 року в театрі Dolby в Лос-Анджелесі. Цього разу серед уже відомих номінацій зʼявиться нова – за надзвичайні досягнення в категорії популярний фільм, а сама церемонія буде скорочена до трьох годин.