Льодовики Гренландії тануть безпрецедентними темпами, вчені зафіксували збільшення інтенсивності на 250%

Перегляди:
3843
Автор:
Ольга Матвєєва
Дата:
Льодовики Гренландії тануть безпрецедентними темпами, вчені зафіксували збільшення інтенсивності на 250%

Annie Spratt / Unsplash

Згідно з недавнім дослідженням групи вчених із США та Нідерландів, швидкість танення льодовикового покриву Гренландії є безпрецедентною у порівнянні з історичними записами за останні 350 років. Це перше подібне дослідження в світі. Його основні результати висвітлено у журналі Nature.

Основні причини танення льоду в Гренландії загальновідомі: температура повітря зростає, тому лід тане. Вода стікає в океан, що сприяє підвищенню рівня моря. Ці факти також допомогають визначити, чого очікувати від критичного уповільнення потоку океану (останні кілька десятиріч рівень води у світовому океані значно виріс), та вивчити вплив на зміни екосистем і погодних умов.

Дослідники проаналізували льодовики з центральної та західної Гренландії і прибережного району на півострові Нуусуак в 2015 році. Вони змогли виявити, коли лід танув і твердішав, і як часто це відбувалося.

Ці спостереження інформують про те, як змінюється танення льоду з плином часу.

Співавтори дослідження склали звіт про стан льодовиків у західно-центральному районі острова за 300 років.

Вдалося з'ясувати, що в останні десятиліття процеси явно відбувалися швидше. Дослідження показало збільшення інтенсивності на 250—575% за останні 20 років у порівнянні з доіндустріальною епохою. Про це пише axios.com.

Основні записи відповідають даним комп'ютерних симуляторів і супутникових спостережень за крижаним покривом загалом.

«У результаті Гренландія сьогодні більш чутлива до зміни температури, ніж кілька десятиліть тому. Потепління має більше значення, ніж коли-небудь», — зазначив Люк Трусель, провідний автор дослідження.

У дослідженні робиться висновок про те, що у міру того, як лід тане, його поверхня темніє, поглинаючи більше тепла і розплавляючи ще більше льоду. Цей процес є давно відомим, втім нове дослідження підкреслює його значення, оскільки це означає, що поверхня крижаного покриву може бути надзвичайно чутливою до підйомів літніх температур повітря, які здаються незначними.


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter — ми виправимо