«Наступ на свободу слова». Екс-нардеп Мартиненко виграв суд у антикорупційної організації

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Колишній депутат від «Народного фронту» Микола Мартиненко виграв суд у громадської організації «Центр протидії корупції». Суд зобовʼязав ЦПК видалити всю інформацію і згадки про Мартиненка в контексті кримінальних справз сайту проекту.

Активісти на сайті організації повідомили, що рішення суду є «наступом на свободу слова», і вони мають намір його оскаржити.

«Рішення Печерського суду створює прецедент. Подавайте аналогічні позови на журналістів, які висвітлюють те чи інше судове засідання у кримінальних справах стосовно пана Мартиненка [або будь-якого іншого]. Вони тепер стали потенційними мішенями, і їх теж можна буде зобовʼязати видалити згадування про публічних осіб з публікацій», — зазначила виконавчий директор ЦПК Дарія Каленюк.

Шановні журналісти та редактори, вам скоро заборонять згадувати прізвища осіб, котрі підозрювані та обвинувачені НАБУ....

Gepostet von Daria Kaleniuk am Dienstag, 11. Dezember 2018

За словами адвоката організації Олексія Бойка, законодавство чітко встановлює, що будь-хто може вільно поширювати інформацію з публічного доступу (посилаючись на джерела), як це і робить ЦПК у реєстрі публічних осіб pep.org.ua.

У чому справа?

Екс-депутат Мартиненко звернувся до суду з позовом до громадської організації ще в червні 2018 року. Він звинуватив ЦПК у нібито незаконному використанні його імені в контексті кримінальних справ, де його вина або участь не були встановлені судом. Йшлося про досьє на екс-депутата у відкритій базі даних ЦПК — Реєстрі національних публічних діячів.

У реєстрі за Мартиненком числиться низка банківських махінацій, а також звʼязок із офшорними компаніями, через які, за даними НАБУ, проходили фінансові операції. Нардеп стверджував, що це порочить його репутацію, і просив заборонити публікувати інформацію про нього в базі ЦПК.

Адвокат ЦПК із посиланням на безліч рішень Європейського суду з прав людини зазначив, що Мартиненко як політик повинен бути відкритим для критики і пильного нагляду з боку громадськості. Він також додав, що вся інформація в досьє підтверджена документами, і антикорупційні відомства (САП і НАБУ) неодноразово публікували матеріали про Мартиненка.

У ЦПК вказали, що Мартиненко неодноразово давав інтервʼю стосовно своїх кримінальних справ, що можна розцінювати як «дозвіл особи використовувати її імʼя у такому контексті».

У чому підозрюють Мартиненка?

На даний момент у відношенні Миколи Мартиненка ведеться кримінальна справа про розкрадання 695 млн грн на двох держпідприємствах.

У квітні 2017 року детективи НАБУ і прокурори САП затримали Мартиненка за фактом розкрадання коштів ДП «Східгзк» при закупівлі уранового концентрату. Екс-депутат підозрювався в участі з 2013 по 2016 рік у злочинній організації, яка завдала шкоди бюджету на $17,28 млн.

Тоді ж, у квітні, суд відпустив Мартиненка на поруки 17 нардепам від «Народного фронту» і міністрам Лілії Гриневич, Володимиру Омеляну, Ігорю Жданову.

Зараз справа Мартиненка розглядається по суті в Шевченківському районному суді Києва, загальний обсяг зібраних НАБУ і САП матеріалів становить 207 томів і понад 51 тис. аркушів.