Суд Польщі визнав неконституційними терміни «українські націоналісти» та «Східна Малопольща» в «антибандерівському законі»

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Конституційний суд Польщі визнав неконституційними терміни «Східна Малопольща» та «українські націоналісти» в Законі про Інститут нацпамʼяті (ІНП), також відомий як «антибандерівський закон». Про це повідомляє Польське радіо.

Ці положення в законі в лютому 2018 оскаржив президент Польщі Анджей Дуда, за що йому подякував президент Петро Порошенко.

Конституційний Трибунал Польщі визнав неконституційними терміни «українські націоналісти» і «Східна Малопольща» в Законі...

Gepostet von Петро Порошенко am Donnerstag, 17. Januar 2019

Зі свого боку польський Сейм і генпрокурор країни висловили протест проти такого рішення.

Віце-премʼєр України Павло Розенко зазначив, що рішення Конституційного суду Польщі закриває одне з принципових питань для України, яке останнім часом викликало серйозне напруження в українсько-польських відносинах.

Конституційний суд Польщі визнав неконституційними зміни до закону про Інститут національної пам‘яті зокрема щодо...

Gepostet von Павло Розенко am Donnerstag, 17. Januar 2019

Він висловив сподівання, що продовження діалогу вирішить решту проблемних питань десятиліть.

Нагадаємо, Закон про Інститут національної памʼяті був прийнятий 1 березня 2018 року. У січні Сейм ухвалив поправки до закону, у яких йшлося про «злочини українських націоналістів». Зміни дозволяли впорушувати кримінальні справи проти тих, хто «заперечує злочини українських націоналістів у 1925—1950 роках, а також злочини українських формувань, які колаборували з ІІІ Рейхом під час Другої світової війни», а також веде пропаганду «бандеризму». Стаття передбачала штраф або позбавлення волі до трьох років.

Україна рішуче засудила цей закон, який згодом негативно впливав на хід діалогу щодо українсько-польської історії. На даній темі також не раз спекулювали популісти та націоналістичні організації обох країн.

Закон про ІНП також розкритикували Ізраїль і США. Перші виступали проти покарання за розповсюдження даних про участь польської нації у Голокості.