«Щоб ми були вільними». Патріарх ПЦУ Філарет на зʼїзді «Батьківщини» подякував Порошенку за Томос

Автор:
Ольга Матвєєва
Дата:

Прес-служба Президента України

Почесний патріарх Православної церкви України (ПЦУ) Філарет під час зʼїзду партії «Всеукраїнське обʼєднання «Батьківщина» подякував президенту Петру Порошенку за Томос і закликав український народ до єднання.

Він розповів про те, як був отриманий Томос про автокефалію, а також роль політиків, зокрема президентів країни у цьому процесі.

«Над цим багато попрацювала наша церква Київського патріархату. І президенти сприяли, починаючи з першого президента Леоніда Макаровича Кравчука, і Кучма писав листи Вселенському патріарху, і особливо Віктор Андрійович Ющенко. Але досяг мети нинішній президент Петро Олексійович Порошенко. Ми дякуємо всім президентам, які докладали зусиль для отримання Томосу», — сказав він.

«Якщо ми хочемо бачити в нашій країні свободу і незалежність, ми повинні бути єдині», — додав патріарх. Також він зазначив, що те, що глави держави сприяли в отриманні Томосу, було «турботою про єднання народу», а не втручанням у церковні справи.

«Я хочу, щоб ми всі були вільними. Там, де Бог — там завжди перемога, і Бог допомагає нам», — резюмував патріарх Філарет.

  • 14 січня Вселенський патріархат оприлюднив текст Томоса про надання автокефалії Православній церкві України. Згідно з документом, «Православна церква, що знаходиться в межах політично суверенної і повністю незалежної держави Україна, її митрополит, архиєпископ і єпископ, її монастирі та парафії, а також усі церковні установи в ній відтепер автокефальні, незалежні та самокеровані».
  • Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос ще 5 січня. Церемонія відбулася в Патріаршому соборі Святого Георгія Побідоносця в Стамбулі.
  • Вранці 6 січня у Стамбулі митрополиту Епіфанію вручили Томос про автокефалію ПЦУ — одразу після спільного з патріархом Варфоломієм святкового різдвяного богослужіння.
  • 7 січня Томос про автокефалію представили у Софії Київській. Пізніше зʼясувалося, що сувій Томосу тимчасово забрали з Софійського собору в столиці і відправили до Стамбула, де 9 січня члени Синоду Вселенського патріархату підписали його.