У Чехії під прикриттям IT-компаній працювали російські хакери. У країну їх привезли дипломати

Автор:
Олена Мельник
Дата:

У Чехії спецслужби викрили міжнародну мережу шпигунів, у яку входили росіяни та колишні громадяни Росії, які отримали чеське громадянство. Про це йдеться в розслідуванні журналіста видання Respekt Ондржея Кундра, передає «Радіо Прага».

За його даними, група працювала під прикриттям двох приватних IT-компаній і проводила хакерські операції з компʼютерів цих фірм. Шпигуни, як стверджують джерела журналіста, приїхали до Чехії автомобілями з російськими дипломатичними номерами.

«Спочатку всі вони були громадянами Росії, які приїхали в цю країну кілька років тому та отримали громадянство. Як ми бачимо зараз, це була загроза безпеці, тому що тоді вони шпигували, що, ймовірно, було легше для них як для громадян Чехії», — сказав Ондржей Кундра.

Він зазначає, що чеська поліція не може без підстав вислати з країни людей, які отримали чеське громадянство. Це означає, що до тих пір, поки не будуть зібрані достатні докази проти ймовірних злочинців, вони можуть залишатися в країні.

Журналіст не розкриває своїх джерел, а чеська розвідка відмовилася коментувати оприлюднені дані.

Як довго працювали хакери?

У коментарі «Радіо Свобода» Ондржей Кундра розповів, що група російських хакерів діяла в Чехії понад два роки і більшу частину цього часу за її роботою стежили працівники чеської служби безпеки.

«Що цікаво: ці хакери підпорядковувалися російській контррозвідці, підрозділу ФСБ. У минулому, коли мова йшла про хакерські атаки в міжнародному контексті, зʼясовувалося, що до цього має стосунок російська військова розвідка (ГУ ГШ, відома як ГРУ). У чеському випадку йдеться про агентів ФСБ, які були членами хакерської групи», — сказав журналіст.

Він зазначає, що російські хакери в Чехії, швидше за все, були частиною більш великої структури, яка діяла і можливо продовжує діяти в Європі, а, можливо, і в інших частинах світу.

«Ця мережа створювалася таким чином, щоб відповідна техніка розташовувалася в різних країнах, щоб хакерськи атакам було згодом складніше запобігти», — додав журналіст.

Авторові розслідування не вдалося зʼясувати, до яких саме кібератак мали стосунок виявлені в Чехії хакери. У Чехії, тим не менше, два роки тому сталася кібератака на електронну пошту працівників Міністерства закордонних справ. Тоді хакерам вдалося отримати доступ до електронної пошти всіх чеських дипломатів, у тому числі міністра закордонних справ.

«Служба безпеки Чехії заявила, що підозрює саме Російську Федерацію в цій кібератаці, і ця інформація була оприлюднена в щорічному звіті контррозвідки. Мені вдалося зʼясувати, що, крім Росії, у цій кібератаці брав участь також Китай», — зазначив журналіст Ондржей Кундра.

  • Головне розвідувальне управління РФ (ГРУ) може нести відповідальність за хакерську атаку на британський Інститут державного управління, внаслідок якої були оприлюднені секретні документи та персональні дані працівників. В інституті припускають, що хакерська атака могла стати відповіддю на те, що Лондон поклав відповідальність на ГРУ за використання «Новачка» у Солсбері.