«Слідство.Інфо»: У Києві працювала «ботоферма» на користь Гриценка та Вакарчука

Автор:
Олег Панфілович
Дата:

У Києві напередодні парламентських виборів функціонувала «ботоферма», учасники якої писали проплачені коментарі в інтересах Анатолія Гриценка та його партії «Громадянська позиція», а також Святослава Вакарчука й партії «Голос». Про це йдеться у фільмі-розслідуванні «Я — бот» — спільному проєкті «Слідства. Інфо» та «Громадського».

«Журналіст «Слідства.Інфо» Василь Бідун півтора місяця працював під прикриттям на київській ботофермі, яка пов’язана з піар-агенцією Pragmatico. Йому давали завдання писати коментарі на підтримку українських політиків, які балотувалися до Верховної Ради. Завдання працівники ботоферми отримували в чаті месенджера Telegram у вигляді тез. У них пояснювалося, в якому ключі треба залишати коментарі в соцмережах», — йдеться в матеріалі.

Видання наводить приклад, що інтернет-боти, працюючи в інтересах Анатолія Гриценка та його партії, акцентували увагу на військовому досвіді політика та його фаховості. Водночас боти повинні були критикувати політичних суперників Гриценка — Ігоря Смешка та Святослава Вакарчука. Загалом ботоферма написала щонайменше 24 тисячі коментарів в інтересах «Громадянської позиції» та її лідера.

8 липня, за два тижні до парламентських виборів, ферма почала працювати в інтересах Вакарчука та його партії «Голос», яку боти атакували перед цим. Боти писали коментарі на підтримку політика, акцентуючи на молодих обличчях та незаплямованій репутації членів партії, і залишили в інтересах «Голосу» близько 6 тис. коментарів.

Журналісти під час розслідування поспілкувалися зі згаданими політиками про їхню причетність до роботи ботоферми. Гриценко назвав питання журналістів «дилетантськими» та відмовився давати коментар. Натомість Вакарчук заперечив причетність «Голосу» до послуг ботоферми та сказав, що навіть не знає, як ця технологія працює. Він припустив, що проти «Голосу» могли організувати провокацію треті сили.

«Перше: я перший раз чую про те, що партія «Голос» могла мати якийсь стосунок до ботів чи ботоферм. Друге: я справді не знаю, що це таке, і як воно працює. Третє: офіційно вам заявляю, що партія «Голос» не санкціонувала, не санкціонує і не буде санкціонувати таких речей ніколи», — сказав Вакарчук.

Видання зазначає, що за день до публікації розслідування кібербезпека Facebook заблокувала ботоферму, на якій працював журналіст «Слідства.Інфо».