«Переписування історії». Премʼєр Польщі звернувся до Netflix через карту в серіалі про наглядача концтабору

Автор:
Костя Андрейковець
Дата:

Премʼєр-міністр Польщі Матеуш Моравецький написав листа генеральному директорові Netflix Ріду Гастінгсу з вимогою виправити показану в документальному серіалі «Диявол по сусідству» карту з нацистськими концентраційними таборами.

У своєму Facebook він написав, що Netflix припустилися історичних неточностей, які вводять в оману глядачів.

«Можливо, для їхніх творців це несуттєві помилки, але вони дуже шкідливі для Польщі, і наше завдання — рішуче відповісти», — заявив Моравецький. За його словами, Netflix не вказали, що табори були німецькими, що може «прикривати або відбілювати реальних винуватців злочинів». Він пояснив, що через помилки глядачі можуть подумати, що саме Польща відповідала за табори.

Кадр з серіалу.

Netflix

«Моя країна тоді навіть не існувала як незалежна держава, і в цих таборах були вбиті мільйони поляків. З цієї причини цей елемент серії являє собою переписування історії», — написав польський премʼєр.

Як пише Reuters, представник Netflix заявив, що лист Моравецького було отримано, і «питанням займаються в терміновому порядку».

Документальний серіал «Диявол по сусідству» вийшов на Netflix 4 листопада. У ньому розповідається про судові процеси щодо українця Івана Демʼянюка. Його звинувачували в тому, що він був сумнозвісним «Іваном Грозним» — особливо жорстоким наглядачем СС в таборах Собібор, Флоссенбюрг, Треблінка і Майданек. Йому інкримінували злочини проти понад 25 тисяч осіб. У 1986 році Демʼянюка екстрадували зі США до Ізраїлю, де він був засуджений до смертної кари. У 1993 році Верховний суд Ізраїлю визнав, що він не був наглядачем у Треблінці, і визнав «Іваном Грозним» іншого охоронця, відпустивши Демʼянюка з вʼязниці. Після повернення Демʼянюка до США проти нього продовжили розслідування. У 2002 році його позбавили американського громадянства, а у 2009 році видали Німеччині, де він помер у 2012 році. Суд так і не виніс йому вирок.