Скоро почнеться епідемія грипу. Чи варто робити щеплення та як захиститись?

Автор:
Наталія Бушковська
Дата:
Скоро почнеться епідемія грипу. Чи варто робити щеплення та як захиститись?

Дар'я Светлова / theБабель

Українці готуються до грипу — до аптек уже почали завозити вакцини. Коштують вони недорого — від 200 до 300 гривень. Чи варто витрачати гроші на щеплення, від чого вони захищають, і чи існує альтернатива? На прохання theБабеля Наталя Бушовська підготувала відповіді на ці та інші питання про щеплення від грипу та його профілактику.

Як передбачити, який штам буде цього сезону?

Протягом року більше сотні спеціалізованих центрів відстежують циркуляцію штамів вірусу грипу в 82 країнах світу. Фахівці збирають генетичні дані та виявляють мутації. Кожного року вакцину розробляють переважно для трьох штамів: двох штамів А та одного — B. Цього сезону (жовтень 2018 – травень 2019) найімовірніше зіткнутися з:

· A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;

· A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);

· B/Colorado/06/2017.

Наскільки ефективна вакцина?

Це залежить від типу вірусу. Нещодавні дослідження вказують на те, що щеплення від грипу знижує ризик захворіти на 40—60%. Тобто вакцинація не дає стовідсоткового захисту, але попереджає важкі та смертельні ускладнення. Минулого сезону завдяки вакцинації вдалось уникнути 85 тисяч госпіталізацій, пов’язаних із грипом.

Вакцинація безпечна? Я не захворію внаслідок щеплення?

Ні. Вірус у вакцині проти грипу або інактивований (мертвий), або містить лише один ген вірусу, який не може викликати захворювання. Може з’явитися температура та нездужання, але це реакція на вакцину, а не захворювання на грип. Щоб перевірити алергічні реакції, залиштесь після щеплення під наглядом лікаря впродовж 30—40 хвилин.

Єдиним серйозним наслідком вакцини від грипу може бути синдром Гієна-Барре — аутоімунне захворювання, що вражає нервову систему. Його лікують, а трапляється він у 1—2 випадках на мільйон доз вакцини. Деякі дослідження взагалі не знайшли зв’язку між щепленням та синдромом.

Все одно звучить ризиковано. Може, краще перехворіти на грип?

Тоді варто знати, що синдром Гієна-Барре є ускладненням не лише щеплення, а й вірусу грипу. Частина досліджень указують на те, що ризик розвитку синдрому після хвороби вищий, ніж після щеплення.

І головне — згідно з дослідженнями Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), щороку в усьому світі від грипу та пов’язаних з ним респіраторних хвороб помирає від 291 тисячі до 680 тисяч людей.

Можна робити щеплення, якщо маєш хронічні захворювання? Або під час вагітності?

Вагітним жінкам та людям з хронічними захворюваннями не просто можна, а вкрай рекомендують вакцинуватись від грипу. Також варто зробити щеплення літнім людям (старшим 65 років), дітям від 6 місяців, людям з ВІЛ або після хіміотерапії. Якщо ви педагог або медичний чи соціальний працівник, ви теж у групі ризику.

Чи є сенс робити щеплення, коли епідемія в розпалі?

Так. Щеплення від грипу доречне протягом усього сезону. Грип — непередбачувана хвороба: іноді епідемія може початися навіть у травні. Але в ідеалі варто зробити щеплення до початку епідемії, впродовж жовтня—листопада.

Які вакцини можна знайти в Україні?

В Україні пройшли перереєстрацію 4 вакцини від грипу, але за даними Центру громадського здоров’я цього сезону можна буде знайти лише дві з них: «Ваксігрип тетра» (виробник Санофі Пастер, Франція) та «Джисі Флю» (виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея).

За словами імунолога й експерта з вакцинації Федора Лапія, між цими вакцинами суттєвої різниці немає. Але «Ваксігрип тетра» може бути більш ефективною, адже захищає від додаткового штаму В, однак її не можна вводити дітям до 3 років. А «Джисі Флю» не підходить вагітним.

Якщо купити хірургічну маску та їздити в ній на роботу — це знизить ризик захворювання?

На жаль, ні. Нещодавно в. о. міністра з охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що хірургічна маска, насамперед, призначена для медиків. Вона захищає лікарів від «великих крапель та бризків біологічних рідин», але не від вірусів чи бактерій.

Непоганий варіант — респіратори. На відміну від масок, через них фільтруються дрібні часточки (які можуть залишатись у повітрі протягом тривалого часу). Респіратори щільно прилягають до обличчя (чого не скажеш про маски). А ще на респіраторі є спеціальне маркування, яке вказує на те, яким саме чином він фільтрує повітря.

А традиційні методи допоможуть не захворіти? Наприклад, вітамін С або оксолінова мазь?

Існує думка, що вітамін С знижує ризик підхопити вірус. Але огляд 29 досліджень, у яких брали участь 11 тисяч людей, виявив, що він удвічі зменшує ризик застуди лише для тих, хто має значні фізичні навантаження (марафонці, лижники та солдати, що проходять тренування в субарктичних умовах). Це не працює, коли йдеться про звичайних людей. Якщо хочете отримати користь від вітаміну С, то споживайте його щодня та надавайте перевагу продуктам з його високим вмістом, а не пігулкам.

Змазаний оксолінкою ніс також не дуже завадить вірусу. Він потрапляє в організм не лише через слизову передніх відділів носа, яку ми можемо змастити маззю (і то не без зусиль), але й через носоглотку та шлунково-кишковий тракт. Але мазь може заважати слизовій носа очищатися, отже там лишатиметься волога та частки пилу, які можуть містити вірус.

Я можу ще щось зробити для профілактики грипу, окрім гігієни та щеплення?

Так. Добре спати, займатись спортом і харчуватись здоровою їжею.

Готувати матеріал допомагав:

член Європейської академії педіатрії Олексій Риков.


Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter — ми виправимо

«Ми вирахували кілька сотень ГРУшників». Російський журналіст пояснює, як збирати дані на співробітників спецслужб

Автор:
Оксана Коваленко
Дата: