Свідки, замовники, підозрювані. Чого ми не розуміємо в справі херсонської чиновниці Катерини Гандзюк, яку облили кислотою

Автор:
Євген Спірін
Дата:

Facebook / Хто замовив Катю Гандзюк?

Катерину Гандзюк облили кислотою 31 липня. За цей час злочин тричі перекваліфікували; двічі оголосили, що знайдено замовника; перепідпорядкували справу від поліції до Служби безпеки України. Потім розслідування і зовсім розділили на дві частини: одні шукають замовників, інші виконавців. При цьому конкретні прізвища, крім трьох підозрюваних, так і не названі. Чого ми не розуміємо у справі Каті Гандзюк?

Хто веде справу?

Правову кваліфікацію справи змінювали кілька разів. Спочатку кваліфікували як хуліганство. Потім як «тяжкі тілесні», тепер як «замах на вбивство». Після нападу справою зайнялася поліція.

3 серпня Генеральний прокурор Юрій Луценко поговорив з Гандзюк і заявив, що поліція передасть розслідування справи до СБУ. Поліція цього так і не зробила, СБУ відкрила власне розслідування і веде його паралельно. Гандзюк бачить в цьому спробу поліції прикрити винних. Юрій Луценко вважає інакше. За його словами, немає сенсу забирати у поліції справу на півдороги: «Це просто розірвати ймовірний слід. Справу по ймовірному виконавцю ... веде поліція. СБУ за моєю вказівкою зареєструвала справу про припустимих замовників».

Скільки підозрюваних? І скільки затримані?

Через три дні після нападу був затриманий Микола Новіков. Радник міністра МВС Антон Геращенко сказав, що саме Новіков придбав кислоту і облив Гандзюк: «Новіков задокументований повністю. Шансів викрутитися, що це був не він, ніяких». Але вже 8 серпня заступник голови Нацполиції Вʼячеслав Аброськін повідомив, що кислоту купував не Новиков, а «інший чоловік». Через 9 днів, 17 серпня, в МВС заявили, що затримані двоє: один купував кислоту, роль другого «поки неясна».

Підозрюваний Микола Новіков

Facebook / Хто замовив Катю Гандзюк?

20 серпня голова Нацполиції Сергій Князєв повідомив, що «затримано 5 підозрюваних у нападі». У цей же день суд обрав запобіжний захід для ще одного підозрюваного — Віктора Горбунова. На 21 серпня в справі були: Микола Новіков, Віктор Горбунов, Сергій Торбін і троє підозрюваних від 20 серпня. Тобто всього їх шестеро? У будь-якому випадку, прізвища, крім Новікова, Торбина і Горбунова, не звучали — виходить, зараз троє підозрюваних. І в одного з них, ймовірно, є алібі.

Підозрюваний Віктор Горбунов

Facebook / Марьяна Пьецух

Що відомо про підозрюваних?

Глава поліції Князєв повідомив, що більшість затриманих брали участь в АТО.

Один з них, Сергій Торбін, очолює громадські організації «Херсонська фортеця» та «Добровольці божої чоти». У 2015 році отримав недержавну нагороду «Народний герой України», а в 2016 — орден за мужність lll ступеня з рук президента.

Справа Катерина Гандзюк. Цікавий персонаж, "Народний герой України". В Херсоні зараз обирають запобіжний захід третьому...

Gepostet von Mariana Pietsukh am Dienstag, 21. August 2018

Адвокату Гандзюк Євгенії Закревській та її помічникові Масі Найєму про двох інших відомо мало. «Про одного підозрюваного [говорили], що він спілкувався з ультрас, — розповів «Бабелю» Масі Найєм. — Але це неперевірена інформація. А другий підозрюваний, нібито, дружить з паном Ярошем». Інформація про те, чи воювали підозрювані, ніякої ролі для слідства не грає. «Це все одно, що сказати: один підозрюваний — сантехник, а другий, наприклад, живе на Оболоні. АТОшники вони чи ні, значення не має».

Чому не розкривають імена підозрюваних?

Поліція і СБУ можуть не розкривати імена, щоб не ставити під загрозу слідство. Але адвокати не вірять у таке пояснення. «Йдуть торги між тими, хто був старшими у виконавців, — сказав «Бабелю» Масі Найєм. — Уявіть, що [замовник] вже знає, що його викрили. Подзвонили йому і сказали: «У нас є підозра, що це ти, та докази. Сиди, думай». А публіці повідомляють: «Ми знаємо, хто замовник». Далі питання в тому, хто, скільки і кому наторгує».

Скільки свідків?

Головний свідок, на якого спирається обвинувачення, — Н. Чирин. Він живе з Катериною Гандзюк в одному підʼїзді і, за його словами, бачив нападника близько 8 ранку в побутівці за сміттєпроводом. Чирину показали відеозапис з місця злочину, і він підтвердив, що саме чоловіка з запису бачив у підʼїзді. Однак він не опізнавав підозрюваного Новікова — ані наживо, ані за фотографіями. Свідчень другої сусідки, яка також бачила чоловіка в підʼїзді, у справі немає.

З боку Новікова також є свідки: Ольга Антонішин і її чоловік Сергій Бздель. З ними Новіков відпочивав у наметі на морі, і Антонішин бачила його весь час. За її словами, підозрюваний не встиг би зʼїздити в Херсон і повернутися так, щоб вона не помітила.

Поліція заявила, що зняла відео з десяти камер. Жодного запису, крім самого першого, вона не публікувала.

Скріншот з відео, на якому знято Новіков на пляжі 29 липня.

Які мотиви і у кого?

Генеральний прокурор Юрій Луценко в інтервʼю «Українській правді» розповів, що у Гандзюк був конфлікт з начальником управління економічної безпеки херсонської поліції Артемом Антощуком, тому зараз ведеться перевірка». У вересні 2017 року Гандзюк писала, що Антощук вимагає від міської влади 3% від сум всіх підрядів і тендерів. Після цього поліція обшукала кабінет чиновниці у міській раді. Антощук подавав в суд за наклеп і виграв справу, однак суд не зобовʼязав Гондзюк спростувати заяву.

Гандзюк критикувала і місцевих політиків, наприклад Кирила Стремоусова. Він організовував акції на підтримку Росії і звинувачував Гандзюк в корупції. У 2017 році Стремоусов очолив місцевий осередок Соціалістичної партії.

За словами адвоката і юриста Масі Найєма, замовниками можуть бути не просто херсонські поліцейські. «Чи замішана херсонська поліція? Звичайно. Але є місцевий бізнес. Щоб його мати, потрібно платити гроші. Припустимо, платити поліції. У вас зʼявляється спільний ворог у вигляді Каті. Критикує поліцію, становить загрозу для бізнесу. Ясно, що ви руками поліції із задоволенням усунете ворога».