Премʼєр-міністр Гройсман іде на парламентські вибори та збирає команду для нової партії. Арсен Аваков і Юрій Луценко міркують

Перегляди:
11382
Автор:
Марія Жартовська
Дата:
Премʼєр-міністр Гройсман іде на парламентські вибори та збирає команду для нової партії. Арсен Аваков і Юрій Луценко міркують

Maxym Marusenko / NurPhoto via Getty Images

Премʼєр-міністр України Володимир Гройсман готується до парламентських виборів. Для цього на базі своєї громадської організації він планує створити партію з робочою назвою «Українська стратегія успіху» і веде переговори з потенційними союзниками: лідерами «Народного фронту» Арсенієм Яценюком і Арсеном Аваковим, а також із генпрокурором Юрієм Луценком.

Двадцять третього квітня, через два дні після другого туру президентських виборів, Володимир Гройсман заявив, що піде на парламентські вибори. У команду премʼєра, за його словами, увійдуть «люди з досвідом і хорошою репутацією».

Гройсман підтримав ідею президента Порошенка балотуватися на другий термін і формально під час передвиборчої кампанії був у його команді. Але публічних обіцянок іти на парламентські вибори разом з Порошенком премʼєр не давав. Після другого туру виборів президента Гройсман прийшов на закриту зустріч президента з фракцією «Блок Петра Порошенка» (БПП), де той анонсував переформатування однойменної партії та внутрішні праймеріз напередодні парламентських виборів. За інформацією theБабеля, на зустрічі Гройсман сказав, що «про парламентські вибори говоритимемо в травні».

Перші практичні кроки до створення своєї партії Гройсман зробив у серпні 2018 року. Тоді його команда зареєструвала в Міністерстві юстиції громадську організацію «Українська стратегія успіху». Серед її засновників — міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко та нардеп БПП Вадим Денисенко. Перший працював радником Гройсмана, коли той був віце-премʼєром, а після очолював секретаріат Гройсмана-спікера парламенту. Колишній журналіст Денисенко консультує премʼєра щодо роботи з медіа. Керівник організації — політтехнолог Євген Золотарьов.

Тридцятого квітня у громадської організації зʼявився сайт — там загальні фрази й абстрактні цілі. На стартовій сторінці — слоган: «Лідерство — це відповідальність». «Українська стратегія успіху» — це «громадське обʼєднання на підтримку змін, лідером та ініціатором яких є премʼєр-міністр Володимир Гройсман». Мета організації — сильна й успішна Україна. На всіх фото на головній сторінці, крім тих, що в розділі «Засновники», — Гройсман. На сайті можна обрати профільну для себе тему — освіта, культура, екологія чи безпека — і приєднатися до команди премʼєра.

Співрозмовник theБабеля з близького оточення Гройсмана розповідає, що далі на базі громадської організації повинна виникнути партія. Якою буде її ідеологія та хто ввійде до команди — поки невідомо, усі «оглядаються на новому політичному ландшафті». Остаточної назви теж поки немає.

Зараз Гройсман шукає союзників. «Він уже говорив з багатьма: [лідером партії «Народний фронт» Арсенієм] Яценюком, [главою МВС Арсеном] Аваковим, [генпрокурором Юрієм] Луценком, [лідером «Громадянської позиції» Анатолієм] Гриценком», — за умови анонімності розповідає один із соратників премʼєра.

Гриценко переговори з Гройсманом нам не підтвердив. Аваков у коментарі theБабелю заявив, що можливість створення потужного обʼєднання центристів обговорюється, зокрема з Гройсманом. Не заперечує можливе обʼєднання і Луценко: «Я не виключаю, що піду в якусь політичну силу. Не секрет, що я говорив про це з [мером Києва Віталієм] Кличком, Яценюком, Гройсманом, низкою ключових мерів країни та багатьма іншими. Я окреслив би свої принципи як республіканські».

Як швидко закінчаться переговори та коли зʼявиться партія — залежить від дати парламентських виборів. Якщо вони відбудуться достроково, кампанію у Гройсмана хочуть починати відразу після оголошення їхньої дати, якщо в жовтні 2019-го — за три-чотири місяці до голосування.

Скільки мандатів на виборах може отримати поки неіснуюча партія Гройсмана — незрозуміло, таких опитувань соціологи не робили. Втім, згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології, майже 43 відсотки українців не вирішили, за кого голосуватимуть на парламентських виборах. На частину цих голосів розраховує чинний премʼєр.

«Нам показували людину, яка їде знімати відео з двійником Вови». Друга частина великого інтервʼю з Сергієм Шефіром — бізнес-партнером і кращим другом Володимира Зеленського

Перегляди:
16826
Автори:
Катерина Коберник, Марія Жартовська
Дата: