Звільнили голів податкової та митниці: міністр фінансів стверджує, що там крали, а опозиція — що уряд згортає реформи. Що відбувається? — максимально коротко

Автор:
Гліб Гусєв
Дата:

УНІАН / "Бабель" / Сніжана Хромець

Другий місяць лихоманить Міністерство фінансів — ключовий орган виконавчої влади, який відповідає за виконання державного бюджету (зокрема за те, щоб не закінчувалися гроші на рахунках Держказначейства). Міністр фінансів координує роботу двох служб, які цей бюджет наповнюють: Державної податкової служби (ДПС) і Державної митної служби (ДМС). На початку березня 2020 року міністром фінансів став Ігор Уманський. Він пропрацював лише місяць — 30 березня парламент відправив його у відставку. Своє звільнення Уманський пояснив тим, що не спрацювався з премʼєр-міністром: той не давав йому зняти голову податкової Сергія Верланова і очільника митниці Максима Нефьодова. За словами Уманського, через їхню бездіяльність і некомпетентність державний бюджет щомісяця недоотримував 5—10 мільярдів гривень на схемах ухиляння від податків: у схемах брали участь і бізнес, і працівники служб. Після того, як Уманського зняли, новим міністром фінансів став Сергій Марченко. Він, як і попередник, запропонував премʼєру звільнити Нефьодова і Верланова, і цього разу премʼєр погодився. Верланова і Нефьодова зняли 24 квітня.Того ж дня день парламент створив тимчасову слідчу комісію, яка перевірить слова Уманського. Усі діючі особи цієї історії дали інтервʼю та коментарі. Ось що вони стверджують — максимально коротко.

Чинний міністр фінансів Сергій Марченко Ексміністр фінансів Ігор Уманський

УНИАН

Позиція чинного міністра фінансів Сергія Марченка (за офіційною заявою на сайті Мінфіну та інтервʼю виданню Ліга.net).

 • Голова ДПС Сергій Верланов і глава ДМС Максим Нефьодов навіть до кризи не були здатні виконати свої завдання. А під час кризи вони становлять «ризик [для] фінансової безпеки» країни.
 • У податковій та митниці зламані вертикалі управління. «Це недобудовані, недореформовані відомства з неефективними підходами до управління».

Позиція ексміністра фінансів Ігоря Уманського (з інтервʼю Дмитру Гордону та інтервʼю виданню «Лівий берег»).

 • Із перших днів роботи на посаді міністра фінансів він почав отримувати «зливи» про те, хто і через які компанії проводить «скрутки» з ПДВ. Він показав схеми президенту і премʼєр-міністру та підтвердив їх документами. Такі схеми можна було організувати лише за допомоги працівників митниці та податкової служби.
 • Протягом останніх півтора року, за час роботи Максима Нефьодова і Сергія Верланова ці схеми почали розростатися. Це не обовʼязково означає, що Нефьодов і Верланов — корупціонери. Але вони обидва не відповідали рівню своїх посад, з різних причин.
 • Уманський не бачив сенсу про щось говорити з Нефьодовим і Верлановим. Вони могли не розуміти, що відбувається в їхніх відомствах, — і тоді їх потрібно було міняти. Якщо вони розуміли, що відбувається, — їх потрібно було міняти й поготів.

Колишній глава ДМС Максим Нефьодов Колишній голова ДПС Сергій Верланов

УНИАН

Позиція ексголови Державної митної служби Максима Нефьодова (за інтервʼю виданню Ліга.net).

 • «Мені немає чого приховувати або чого соромитися».
 • У першому кварталі 2020 року виріс офіційний імпорт всіх товарів, які ввозилися контрабандою: мобільних телефонів, одягу, взуття, побутової техніки. «Велика частина сірих і чорних потоків уперше зʼявилася в легальному товарообміні. Напевно, це зіграло роль у нашому звільненні».

Позиція ексголови Державної податкової служби Сергія Верланова (за інтервʼю виданню «Економічна правда» та інтервʼю виданню Ліга.net).

 • Верланов не бачив документи, які б підтверджували існування схем і про які в інтервʼю розповідав Уманський. Він готовий обговорювати кожен пункт у цих документах з ким завгодно — і з премʼєр-міністром, і на засіданні комісії парламенту.
 • «[Нас звільнили] в інтересах колишніх еліт, [яких] посунули від податкових схем — починаючи зі спирту, тютюну і горілки та закінчуючи схемами з ПДВ».
 • Торік податкова служба виконала план надходжень до державного бюджету — уперше за вісім років. У першому кварталі 2020 року податкова виконала план на 95 відсотків — попри падіння виробництва і карантин.
 • Податкова викорінила всі «скрутки». Зробила вона так: відомство створило портрет сумлінного платника податків. Усі, хто під нього не підходить, — потрапляють у журнал ризикових підприємств. Увесь сумнівний податковий кредит податкова служба заблокувала і передала інформацію про нього до податкової міліції.